Recliners
-
Mixed Motion PC8350413 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Relaxed and inviting, this power recliner is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, along with adjustable headrests and zero-gravity reclining, help you settle in just the way you like. Plus, the nicely neutral brownstone upholstery combo goes with anything and everything. With its roomy scale and tech-forward comfort, this recliner is made for movie nights and laid-back weekends at home.
$809.95
$1,389.95
Save $580.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Mixed Motion |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Brownstone |
| Material | Fabric |
| Additional Information |
• One-touch power reclining with adjustable positions and Easy View adjustable headrest • Zero-draw USB-A and USB-C charging only consumes power when in use • Fully reclines for optimum comfort thanks to a zero-gravity mechanism • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather and polyester upholstery • Armrests with hidden storage • Power cord included; UL Listed • Arm height: 28" • Fully reclined length: 68" • Distance between recliner and wall: 2" • Footrest height: 24" • Minimum width of doorway for delivery: 32" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Other |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 138.01 lb(s) / 62.6 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 144.01 lb(s) / 65.32 kg |
| UPC | |
| UPC# | 024052974263 |
-
Few sofa sleepers demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
-
$3,449.95
Save $1,440.00
$2,009.95
Modmax 92102S19 4 pc Double Chaise Sectional
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
This sofa feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it a + More
-
$3,159.95
Save $1,320.00
$1,839.95
Healy Pier U1120418 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Minimalistic vibes, maximum impact. This power reclining loveseat exudes sheer luxury. Rich, sumptuous + More
-
This seating package feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
This accent chair has an ultra-modern vibe and indulgent feel. Its metal frame is a chic complement to brown + More
-
$3,569.95
Save $1,490.00
$2,079.95
Starmore W633W6 3 pc Wall Unit with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)For fans of urban industrial design, this 3-piece entertainment center with infrared fireplace insert clearly + More
-
$2,249.95
Save $940.00
$1,309.95
Mixed Motion PC8350415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Relaxed and inviting, this power reclining sofa is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, + More
-
$2,179.95
Save $910.00
$1,269.95
Mixed Motion PC8350418 Power Reclining Loveseat with Console & Adjutasble Headrest
(Loveseats - Power Recline)Relaxed and inviting, this power reclining loveseat with console is designed for serious lounging. Its deep, + More
